niedziela, 21 kwietnia 2013

Książki z mojej pierwszej biblioteczki

Kilka książek z mojej pierwszej biblioteczki przetrwało do dziś. Oto jedna z nich. Wydana w 1971 roku przez Naszą Księgarnię baśń Haliny Górskiej "O księciu Gotfrydzie rycerzu gwiazdy wigilijnej". Ilustracje wykonał Janusz Towpik.

Strona tytułowa:
Na zbliżeniu:

Książę Gotfryd nie zawsze mieszkał na zamku, wygnany po śmierci rodziców przez złego wuja, był pasterzem i grajkiem. Jego talent doceniły nawet elfy, którym grał przy świetle księżyca.
Przy świetle księżyca przyszło mu zagrać także na ślubie wilkołaka i wiedźmy. Upiorni goście wpadli w taneczny trans i pochłonęło ich przepastne górskie  jezioro zwanego Jeziorem Topielców, a okoliczna ludność została uwolniona od wiedźm, latawic, zmór, jak również samego wilkołaka i jego diabelskiej kompanii.
Wyczyny Gotfryda nie uszły uwadze króla Zygmunta Wspaniałego, który zaprosił go na zamek, gdzie najpierw swoją grą uzdrowił chorą na "smutek trujący a jadowity" księżniczkę, a potem wyruszył po kwiat ametystu rosnący na szczycie płonącej góry.

  Kiedy już stał się rycerzem przyszło mu stoczyć niejedną walkę. Często wspierały go nadprzyrodzone moce, ponieważ był nie tylko waleczny, ale także szlachetnego serca.

 O pozostałych przygodach Gotfryda, takich jak spotkanie z okrutnym uzdrawiaczem kamieni, zdobywaniu zamku bez użycia miecza, a także o dramatycznej walce o ukochaną z olbrzymim kamiennym rycerzem poczytacie w tej niezwykłej ksiażce. Na koniec jeszcze jedno zdjęcie, tym razem dla bibliofilów.
Halina Górska O księciu Gotfrydzie rycerzu gwiazdy wigilijnej,
Ilustrował Janusz Towpik
Nasza Księgarnia 1971 rok


1 komentarz:

 1. Przepraszam- Angielski to moj pierwszy język:

  Cześć Anna,
  mam na imię Elżbieta i ja też mam tę książkę . Mieszkam w USA i znalazłem ten post, kiedy guglanie tę książkę. Moja mama jest z Polski i przyniosła jej książka z dzieciństwa do Ameryki. Bardzo podobał mi się historia "Opowieść Dziewiąta" z wyjątkiem zakończenia brakuje. Ostatnie dwie strony brakuje!! Czy istnieje sposób aby skontaktować się ze mną, abym mógł dowiedzieć się, koniec tej historii? Dzięki! Mój e-mail jest bunnyguardllama@gmail.com
  Po Angielsku:
  Hi Anna, my name is Elizabeth and I own this book too. I live in the US and I found this post when I was googling this book. My mom is from Poland and brought her childhood book to America. I really liked the story "opowiesc dziewiata" except the ending is missing. The last two pages are missing!!!! Is there any way you could get in touch with me so that I could find out the end of the story? Much thanks! My Email is bunnyguardllama@gmail.com

  OdpowiedzUsuń